Nabory w trybie konkurencyjnym
Wnioski na nabór FEWP.10.07-IZ.00-003/24 na wsparcie rewitalizacji obszarów zdegradowanych można składać w terminie: 16 grudnia 2024 – 28 marca 2025.
16 grudnia br. ruszył nabór Wniosków o dofinansowanie na Działanie 10.7 Infrastruktura na rzecz aktywnego społeczeństwa, edukacyjna oraz rewitalizacja wspierające transformację gospodarki. W ramach naboru o dofinansowanie dla projektów realizowanych na terenie miasta Konin, powiatu konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego mogą ubiegać się:
- Jednostki Samorządu Terytorialnego,
- Jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego,
- Kościoły i związki wyznaniowe,
- Organizacje pozarządowe,
- Podmioty ekonomii społecznej,
- MŚP.
Typ projektu objęty wsparciem:
W ramach naboru wsparciem zostaną objęte projekty w zakresie rewitalizacji obszarów zdegradowanych cechujących się negatywnym wpływem sektora wydobywczo-energetycznego (w szczególności na obszarach, na których występują tereny poprzemysłowe, w tym pokopalniane).
W ramach wsparcia Beneficjenci uzyskają możliwość dofinansowania swoich projektów z minimalnym poziomem 70%* wydatków kwalifikowalnych, z minimalną wartością kosztów kwalifikowalnych na poziomie 1 000 000 zł.
* W przypadku uzyskania zgody Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej istnieje możliwość zwiększenia poziomu dofinansowania o 20% pochodzących ze środków budżetu państwa zgodnie z zapisami Kontraktu Programowego.
Aktualnie trwa nabór wniosków.
Wnioski na nabór FEWP.10.06-IZ.00-004/24 na wsparcie kompleksowej modernizacji energetycznej budynków mieszkalnych wielorodzinnych można składać w terminie: 2 grudnia 2024 – 17 lutego 2025.
2 grudnia br. ruszył nabór Wniosków o dofinansowanie na Działanie 10.6 Przybliżenie Wielkopolski Wschodniej do osiągnięcia neutralności klimatycznej. W ramach naboru o dofinansowanie dla projektów realizowanych na terenie miasta Konin, powiatu konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego mogą ubiegać się:
- Jednostki Samorządu Terytorialnego,
- Klastry,
- Kościoły i związki wyznaniowe,
- Organizacje pozarządowe,
- Partnerstwa Publiczno-Prywatne,
- Jednostki organizacyjne działające w ramach jednostek samorządu terytorialnego.
Wsparcie nie jest skierowane dla wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych i TBS.
Typy projektu objęty wsparciem:
W ramach naboru wsparciem zostaną objęte inwestycje w zakresie kompleksowej (głębokiej) modernizacji energetycznej budynków mieszkalnych wielorodzinnych między innymi w:
- ocieplenie obiektu, wymianę okien, drzwi zewnętrznych oraz oświetlenia na energooszczędne,
- przebudowę/modernizację systemów grzewczych, w tym CO (wraz z wymianą źródła ciepła na OZE, podłączeniem do niego czy podłączeniem do sieci ciepłowniczej),
- instalację/przebudowę systemów wentylacji i klimatyzacji,
- instalację/przebudowę systemów chłodzących,
- instalację OZE w modernizowanych energetycznie budynkach (tylko na potrzeby użytkowe budynku, moc instalacji OZE powinna odpowiadać zapotrzebowaniu na energię elektryczną/cieplną budynku),
- wymianę oświetlenia na energooszczędne w częściach wspólnych budynków,
- zastosowanie inteligentnych systemów zarządzania energią,
- modernizację instalacji wewnętrznego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
- przeprowadzenie audytów energetycznych (jako elementu projektu inwestycyjnego).
Nabór nie jest skierowany na realizację projektów podlegających zasadom pomocy publicznej.
Finansowanie:
W ramach wsparcia Beneficjenci uzyskają możliwość dofinansowania swoich projektów z maksymalnym poziomem 80% wydatków kwalifikowalnych, z minimalną wartością całkowitą projektu na poziomie 500 000 PLN.
Aktualnie trwa nabór wniosków.
Wnioski na nabór FEWP.10.01-IZ.00-004/24 na wsparcie rozwoju przedsiębiorczości można składać w terminie: 29 listopada 2024 – 20 grudnia 2024.
29 listopada br. ruszy nabór Wniosków o dofinansowanie na Działanie 10.1 Rynek pracy, kształcenie i aktywne społeczeństwo wspierające transformację gospodarki. W ramach naboru o dofinansowanie dla projektów realizowanych na terenie miasta Konin, powiatu konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego mogą ubiegać się:
- instytucje nauki i edukacji,
- służby publiczne,
- organizacje społeczne i związki wyznaniowe,
- administracja publiczna,
- przedsiębiorstwa,
- instytucje wspierające biznes.
Typy projektu objęty wsparciem:
W ramach naboru można realizować programy dotyczące rozwoju przedsiębiorczości, w tym w zakresie przedsiębiorczości społecznej skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz młodzieży uczącej się w szkołach wyższych (tj. studentów do 25 roku życia).
Dofinansowaniem objęte będą projekty realizujące następujące formy wsparcia:
- zajęcia (wykłady, szkolenia, warsztaty) z zakresu ekonomii, finansów, zarządzania projektami, marketingu i przedsiębiorczości, w szczególności planowania, prowadzenia, przekształcania i zamykania działalności gospodarczej i inne;
- działania podnoszące wiedzę w zakresie ekonomii społecznej oraz zakładania i prowadzenia przedsiębiorstw społecznych;
- szkolenia/warsztaty jak rozwijać firmę innowacyjną i przyjazną środowisku;
- zajęcia w zakresie kształtowania prawidłowych nawyków w zakresie zarządzania finansami;
- praktyczne nabywanie umiejętności przedsiębiorczych;
- specjalistyczne warsztaty, dzięki którym uczestnicy projektów poznają swoje mocne i słabe strony, a także dowiedzą się w jaki sposób skutecznie zaprezentować samych siebie oraz radzić sobie ze stresem;
- inne formy służące podnoszeniu kompetencji i umiejętności w zakresie przedsiębiorczości.
Finansowanie:
W ramach wsparcia Beneficjenci uzyskają możliwość dofinansowania swoich projektów z maksymalnym poziomem 90% wydatków kwalifikowalnych, z minimalną wartością całkowitą projektu na poziomie 250 000 PLN.
Aktualnie trwa ocena formalna wniosków.
Wnioski na nabór FEWP.10.01-IZ.00-003/24 na wsparcie programów rozwojowych na rzecz rozwoju lokalnego można było składać w terminie: 20 września 2024 – 18 października 2024.
20 września br. ruszy nabór Wniosków o dofinansowanie na Działanie 10.1 Rynek pracy, kształcenie i aktywne społeczeństwo wspierające transformację gospodarki. W ramach naboru o dofinansowanie dla projektów realizowanych na terenie miasta Konin, powiatu konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego mogą ubiegać się:
- instytucje nauki i edukacji,
- służby publiczne,
- organizacje społeczne i związki wyznaniowe,
- administracja publiczna,
- przedsiębiorstwa,
- instytucje wspierające biznes.
Typy projektu objęty wsparciem:
W ramach naboru można realizować programy rozwojowe na rzecz rozwoju lokalnego, w tym szkolenia zwiększające aktywność i współpracę na rzecz rozwoju lokalnego czy subregionu, m.in. w zakresie sprawiedliwej transformacji, w tym:
a) szkoły liderów sprawiedliwej transformacji i rozwoju lokalnego/ponadlokalnego – program rozwojowy skierowany do osób dorosłych z Wielkopolski Wschodniej, zatrudnionych w sektorze publicznym lub prywatnym oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych/obywatelskich, które chciałyby zwiększyć swoje zaangażowanie w sprawy związane z transformacją i rozwojem subregionu w oparciu o wiedzę i umiejętności nabyte w ramach przedmiotowego wsparcia kapitału społecznego;
b) szkoły młodych liderów – programy skierowane do osób młodych, rozumianych jako osoby w wieku 14-24 lata, pobierających naukę w szkołach/uczelniach, w tym aktywnie zaangażowanych w życie ww. podmiotów, czy w działania społeczne oraz rozwój społeczeństwa obywatelskiego Wielkopolski Wschodniej, w celu wzmocnienia ich aktywności społecznej i obywatelskiej oraz współpracy w subregionie, m.in. na rzecz sprawiedliwej transformacji Wielkopolski Wschodniej.
Składane w ramach naboru projekty muszą dotyczyć wyłącznie działań wskazanych w punkcie a albo b, nie ma możliwości realizacji projektów obejmujących równocześnie działania z punktu a oraz b.
Finansowanie:
W ramach wsparcia Beneficjenci uzyskają możliwość dofinansowania swoich projektów z maksymalnym poziomem 90% wydatków kwalifikowalnych, z minimalną wartością całkowitą projektu na poziomie 400 000 PLN.
Aktualnie trwa ocena formalna wniosków.
Wnioski na nabór FEWP.10.04-IZ.00-002/24 na wsparcie rozwoju terenów poprzez nadanie im nowych funkcji można było składać w terminie: 17 lipca 2024 – 13 września 2024.
17 lipca br. ruszył nabór Wniosków o dofinansowanie na Działanie 10.4 Zregenerowane środowisko przyrodnicze. W ramach naboru o dofinansowanie dla projektów realizowanych na terenie miasta Konin, powiatu konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego mogą ubiegać się:
- jednostki samorządu terytorialnego,
- jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego,
- podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego,
- organizacje pozarządowe,
- kościoły i związki wyznaniowe,
- MŚP,
- duże przedsiębiorstwa,
- niepubliczne instytucje kultury,
- niepubliczne instytucje sportu,
- niepubliczne podmioty integracji i pomocy społecznej.
Typy projektu objęty wsparciem:
W ramach naboru wsparciem zostaną objęte inwestycje w zakresie rozwoju terenów poprzez nadanie im nowych funkcji (środowiskowych, społecznych i/lub gospodarczych), w tym poprzez:
- rekultywację, remediację (w tym dekontaminację) terenów zdegradowanych i zdewastowanych związanych z terenami poprzemysłowymi, m.in. w zakresie przekształcenia ich funkcjonalności na cele środowiskowe,
- działania inwestycyjne mające na celu zagospodarowanie terenów poprzemysłowych (w tym obiektów), w celu nadania im nowych funkcji: środowiskowych (m.in. renaturyzacja czy zalesianie), społecznych (m.in. rekreacyjno-wypoczynkowe, kulturowe, turystyczne, edukacyjne, opiekuńcze) czy gospodarczych (np. zagospodarowanie przestrzeni na cele gospodarcze), w tym m.in. budowa, przebudowa, nadbudowa, rozbudowa, modernizacja lub adaptacja obiektów. Wsparcie uzyskają również działania związane z rozwojem tzw. zielonej infrastruktury, jako jedna z form nadawania obszarom nowych funkcji środowiskowych, społecznych lub gospodarczych,
- budowa, przebudowa, rozbudowa i modernizacja infrastruktury drogowej poprawiającej dostępność do i na obszarach z nadanymi nowymi funkcjami w wymiarze niezbędnym do realizacji inwestycji przy zastosowaniu limitu mniejszości dla tego rodzaju wydatków w wysokości do 50% kosztów kwalifikowalnych projektu,
- działania zwiększające wiedzę mieszkańców w zakresie sprawiedliwej i zielonej transformacji, w tym w zakresie koncepcji śladu środowiskowego (wyłącznie jako element projektów wskazanych w pkt. 1-3 powyżej).
W ramach wsparcia Beneficjenci uzyskają możliwość dofinansowania swoich projektów z maksymalnym poziomem 80% wydatków kwalifikowalnych, z minimalną wartością kosztów kwalifikowanych na poziomie 500 000 PLN.
Przewiduje się realizację projektów w następujących wariantach:
- bez pomocy publicznej – w zakresie projektów, w których nie występują przesłanki pomocy publicznej, a także w ramach których Wnioskodawca/ Beneficjent nie prowadzi jakiejkolwiek działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów prawa.Maksymalny poziom dofinansowania projektu: 80% wydatków kwalifikowalnych. na kwotę wsparcia składają się środki z:
- FST – do 70% kosztów kwalifikowalnych,
- Budżetu Państwa – do 10% kosztów kwalifikowalnych.
W projektach nieobjętych wsparciem w ramach pomocy publicznej, w przypadku gdy na infrastrukturze będącej przedmiotem projektu prowadzona jest działalność gospodarcza, dopuszcza się wykorzystanie do 20% przedmiotowej infrastruktury w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, zgodnie z częścią II punkt G.1 Regulaminu.
- objęte pomocą publiczną – w zakresie projektów, w których może występować, bądź zakłada się występowanie elementów komercyjnych, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz w zależności od przeznaczenia i charakteru zagospodarowania terenów objętych projektem (zgodnie z typami projektów wskazanymi w części II.B Regulaminu). Wsparcie w ramach pomocy publicznej może zostać udzielone:
- na podstawie Rozporządzenia na infrastrukturę lokalną – projekty przyczyniające się na poziomie lokalnym do poprawy otoczenia biznesu i środowiska konsumenckiego oraz do modernizacji i rozwoju bazy przemysłowej, umożliwiające stworzenie środowiska sprzyjającego inwestycjom prywatnym i wzrostowi gospodarczemu, przyczyniając się tym samym do realizacji celów leżących we wspólnym interesie. Pomoc nie może być udzielona na wsparcie infrastruktury dedykowanej.
Maksymalny poziom dofinansowania projektu: 80% wydatków kwalifikowalnych. na kwotę wsparcia składają się środki z:
- FST – do 70% kosztów kwalifikowalnych,
- Budżetu Państwa – do 10% kosztów kwalifikowalnych.
Kwota pomocy nie przekracza różnicy między kosztami kwalifikowalnymi a zyskiem operacyjnym z inwestycji. Zysk operacyjny odlicza się od kosztów kwalifikowalnych ex-ante, na podstawie rozsądnych prognoz przedstawionych w Studium wykonalności.
W przypadku zmiany stopy dyskontowej kwota pomocy oraz poziom dofinansowania zostaną ponownie przeliczone na moment podpisania umowy. W przypadku, gdy kwota pomocy oraz poziom dofinansowania ulega obniżeniu, umowa jest zawierana na niższą kwotę.
- Rozporządzenia w sprawie regionalnej pomocy inwestycyjnej. Pomoc dedykowana konkretnym podmiotom z przeznaczeniem na zwiększenie ich konkurencyjności i podniesienie wartości ich infrastruktury, związana z realizacją inwestycji początkowej. Przedsięwzięcie nie może prowadzić wyłącznie do odtworzenia zdolności produkcyjnych.
Maksymalny poziom dofinansowania projektu:
- dla mikro i małych przedsiębiorstw 45% wydatków kwalifikowalnych,
- dla średnich przedsiębiorstw 35% wydatków kwalifikowalnych.
W ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej wsparciem nie będą objęte duże przedsiębiorstwa.
Na kwotę wsparcia składają się środki z FST.
- w przypadku projektów, w których występuje zakup i montaż instalacji OZE oraz magazynów energii:
- nieobjętych pomocą publiczną, w ramach których poniesione zostaną koszty związane z instalacjami służącymi do wytwarzania i magazynowania energii elektrycznej (w tym również w ramach kogeneracji), wsparcie w zakresie tych wydatków będzie udzielane w ramach pomocy de minimis.
- objętych pomocą publiczną, w ramach których poniesione zostaną koszty związane z instalacjami służącymi do wytwarzania i magazynowania energii elektrycznej i cieplnej, wsparcie w zakresie tych wydatków będzie udzielane w ramach pomocy de minimis lub Rozporządzenia OZE.
Dla wydatków wspartych w ramach pomocy de minimis, maksymalny poziom dofinansowania wynosi 80% kosztów kwalifikowalnych. na kwotę wsparcia składają się środki z:
- FST – do 70% kosztów kwalifikowalnych,
- Budżet Państwa – do 10% kosztów kwalifikowalnych.
Dla wydatków wspartych w ramach Rozporządzenia OZE, poziom pomocy nie może przekraczać:
- 45% kosztów kwalifikowalnych w przypadku inwestycji w produkcję odnawialnych źródeł energii, w tym pomp ciepła zgodnych z załącznikiem VII do Dyrektywy (UE) 2018/2001, wodoru odnawialnego i wysokosprawnej kogeneracji opartej na odnawialnych źródłach energii;
- 30% kosztów kwalifikowalnych w przypadku każdej innej inwestycji (np. magazynów energii).
Aktualnie trwa ocena merytoryczna wniosków.
Lista projektów ocenionych pozytywnie formalnie w naborze numer FEWP.10.04-IZ.00-002/24
Wnioski na nabór FEWP.10.07-IZ.00-002/24 na wsparcie infrastruktury kształcenia zawodowego można było składać w terminie: 8 lipca 2024 – 6 września 2024.
8 lipca br. ruszył nabór Wniosków o dofinansowanie na Działanie 10.7 Infrastruktura na rzecz aktywnego społeczeństwa, edukacyjna oraz rewitalizacja wspierająca transformację gospodarki. W ramach naboru o dofinansowanie dla projektów realizowanych na terenie miasta Konin, powiatu konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego mogą ubiegać się:
- jednostki samorządu terytorialnego,
- jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego,
- organizacje pozarządowe,
- ośrodki kształcenia dorosłych,
- szkoły i inne placówki systemu oświaty,
- kościoły i związki wyznaniowe.
Typy projektu objęty wsparciem:
W ramach naboru wsparciem zostaną objęte następujące typy projektów:
- infrastruktura kształcenia zawodowego młodzieży,
- infrastruktura kształcenia zawodowego osób dorosłych,
- infrastruktura branżowych CKZ oraz CKZiU lub innych podmiotów realizujących zadania zbieżne z CKZ oraz CKZiU.
Typy projektów można łączyć w celu realizacji kompleksowych przedsięwzięć.
W ramach wsparcia Beneficjenci uzyskają możliwość dofinansowania swoich projektów do 70% wydatków kwalifikowalnych, z minimalną wartością kosztów kwalifikowalnych na poziomie 1 000 000 zł.
Ocena wniosków została zakończona.
Lista projektów ocenionych pozytywnie strategicznie w naborze numer FEWP.10.07-IZ.00-002/24
Lista projektów ocenionych pozytywnie merytorycznie w naborze numer FEWP.10.07-IZ.00-002/24
Lista projektów ocenionych pozytywnie formalnie w naborze numer FEWP.10.07-IZ.00-002/24
Wnioski na nabór FEWP.10.02-IZ.00-001/24 na podniesienie efektywności energetycznej oraz wdrożenie modelu GOZ w MŚP można było składać w terminie: 10 czerwca 2024 – 16 sierpnia 2024.
10 czerwca br. ruszył nabór Wniosków o dofinansowanie na Działanie 10.2 Wsparcie inwestycji w MŚP i dużych przedsiębiorstwach. W ramach naboru o dofinansowanie dla projektów realizowanych na terenie miasta Konin, powiatu konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.
Typ projektu objęty wsparciem:
W ramach naboru wsparciem zostaną objęte inwestycje polegające na podniesieniu efektywności energetycznej oraz wdrożeniu modelu GOZ w MŚP:
- TYP I – modyfikacja procesów technologicznych polegająca na: przebudowie linii produkcyjnych, zastosowaniu energooszczędnych technologii produkcji, technologii odzysku energii, w tym wykorzystanie energii ciepła odpadowego, a także inwestycje w systemy zarządzania energią, w celu zwiększenie efektywności energetycznej,
- TYP II – kompleksowa modernizacja energochłonnych obiektów działalności przedsiębiorstwa, w tym budynki produkcyjne, usługowe, produkcyjno-usługowe,
- TYP III – działania inwestycyjne mające na celu zmniejszenie zasobo- i materiałochłonności procesów produkcyjnych i logistycznych poprzez wdrażanie, modyfikacje procesów technologicznych oraz zmniejszenie ilości powstających odpadów i/lub ich ponowne wykorzystanie w przedsiębiorstwie.
Uzupełniającymi elementami projektu w odpowiednich limitach mogą być:
- instalacje wytwarzania OZE,
- rozwój niezbędnych kompetencji pracowników i kadry zarządzającej,
- usługi doradcze,
- tworzenie i rozwój punktów napraw.
W ramach wsparcia Beneficjenci uzyskają możliwość dofinansowania swoich projektów do 70% wydatków kwalifikowalnych, z minimalną wartością kosztów kwalifikowalnych na poziomie 250 000 zł.
W ramach naboru przewiduje się uproszczone metody rozliczenia wydatków w oparciu o obligatoryjne zastosowanie stawki ryczałtowej w wysokości 2,5% na koszty pośrednie
Aktualnie trwa ocena strategiczna wniosków.
Lista projektów ocenionych pozytywnie merytorycznie w naborze numer FEWP.10.02-IZ.00-001/24
Lista projektów ocenionych pozytywnie formalnie w naborze numer FEWP.10.02-IZ.00-001/24
Wnioski na nabór FEWP.10.06-IZ.00-003/24 na wsparcie kompleksowej modernizacji energetycznej budynków sektora publicznego można było składać w terminie: 20 maja 2024 – 23 sierpnia 2024.
20 maja br. ruszył nabór Wniosków o dofinansowanie na Działanie 10.6 Przybliżenie Wielkopolski Wschodniej do osiągnięcia neutralności klimatycznej. W ramach naboru o dofinansowanie dla projektów realizowanych na terenie miasta Konin, powiatu konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego.
Typ projektu objęty wsparciem:
W ramach naboru wsparciem zostaną objęte inwestycje w zakresie kompleksowej (głębokiej) modernizacji energetycznej budynków sektora publicznego, w tym budynków użyteczności publicznej oraz zamieszkania zbiorowego (w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie) między innymi w:
- ocieplenie obiektu, wymianę okien, drzwi zewnętrznych,
- przebudowę/modernizację systemów grzewczych, w tym CO (wraz z wymianą źródła ciepła na OZE, podłączeniem do niego, czy podłączeniem do sieci ciepłowniczej),
- instalację/przebudowę systemów wentylacji i klimatyzacji,
- instalację/przebudowę systemów chłodzących,
- instalację OZE w modernizowanych energetycznie budynkach (wyłącznie na potrzeby użytkowe budynku – moc instalacji OZE powinna odpowiadać zapotrzebowaniu na energię elektryczną/cieplną budynku),
- wymianę oświetlenia na energooszczędne,
- zastosowanie inteligentnych systemów zarządzania energią w oparciu między innymi o technologie TIK,
- modernizację instalacji wewnętrznego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
- przeprowadzenie audytów energetycznych (jako elementu projektu inwestycyjnego).
Finansowanie:
Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych w projekcie to 1 000 000,00 PLN.
Maksymalny poziom dofinansowania projektu: 80% wydatków kwalifikowalnych.
Projekty rozliczane będą w oparciu o wydatki rzeczywiście poniesione.
Całkowita kwota przeznaczona na dofinansowanie projektu w ramach naboru jest zgodna z Harmonogramem naborów wniosków o dofinansowanie dla Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021‑2027 wynosi 22 857 142,86 PLN (słownie: dwadzieścia dwa miliony osiemset pięćdziesiąt siedem tysięcy sto czterdzieści dwa złote i osiemdziesiąt sześć groszy), w tym:
– FST 20 000 000 PLN (słownie: dwadzieścia milionów złotych);
– budżet państwa 2 857 142,86 PLN (słownie: dwa miliony osiemset pięćdziesiąt siedem tysięcy sto czterdzieści dwa złote i osiemdziesiąt sześć groszy).
Wskazana kwota może ulec zmianie.
Aktualnie trwa ocena merytoryczna wniosków.
Lista projektów ocenionych pozytywnie formalnie w naborze numer FEWP.10.06-IZ.00-003/24
Wnioski na nabór FEWP.10.07-IZ.00-001/24 na wsparcie rozwoju infrastruktury społecznej można było składać w terminie: 8 kwietnia 2024 – 31 maja 2024.
8 kwietnia br. ruszył nabór wniosków o dofinansowanie na Działanie 10.7 Infrastruktura na rzecz aktywnego społeczeństwa, edukacyjna oraz rewitalizacja wspierające transformację gospodarki. O dofinansowanie w ramach naboru mogą ubiegać się:
– służby publiczne,
– administracja publiczna,
– organizacje społeczne i związki wyznaniowe
realizujące projekty na terenie Wielkopolski Wschodniej (t.j.: miasto Konin, powiat koniński, kolski, słupecki i turecki).
Typ projektu objęty wsparciem:
W ramach naboru wsparciem zostaną objęte projekty infrastrukturalne służące poprawie jakości i efektywności usług społecznych w środowisku lokalnym (DI), w tym polegające na:
1. inwestycjach w infrastrukturę społeczną służącą świadczeniu usług o charakterze profilaktycznym, opiekuńczym czy rehabilitacyjnym osobom potrzebującym wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (w środowisku lokalnym), w szczególności osobom starszym, poprzez między innymi rozwój mieszkalnictwa ze wsparciem, dziennych domów pomocy, środowiskowych domów samopomocy, klubów samopomocy, rodzinnych domów samopomocy, centrów opieki wytchnieniowej,
2. inwestycjach w infrastrukturę na rzecz usług o charakterze integracyjnym.
Finansowanie:
Maksymalny poziom dofinansowania projektu wynosi:
1. dla wydatków nieobjętych pomocą publiczną i wydatków objętych pomocą de minimis – do 85% wydatków kwalifikowalnych,
2. dla wydatków objętych pomocą udzielaną zgodnie z Rozporządzeniem OZE – do 65% wydatków kwalifikowalnych w zależności od statusu MŚP Wnioskodawcy.
Ocena wniosków została zakończona.
Dokumenty niezbędne do podpisania umowy o dofinansowanie projektu
Lista projektów ocenionych pozytywnie strategicznie w naborze numer FEWP.10.07-IZ.00-001/24
Lista projektów ocenionych pozytywnie merytorycznie w naborze numer FEWP.10.07-IZ.00-001/24
Lista projektów ocenionych pozytywnie formalnie w naborze numer FEWP.10.07-IZ.00-001/24
Wnioski na nabór FEWP.10.05-IZ.00-002/24 na wsparcie rozwoju infrastruktury dla indywidualnego ruchu nieemisyjnego można było składać w terminie: 2 kwietnia 2024 – 28 czerwca 2024.
2 kwietnia br. ruszył nabór wniosków o dofinansowanie na Działanie 10.5 Sprawnie funkcjonujący i zdekarbonizowany transport publiczny. O dofinansowanie w ramach naboru mogą ubiegać się:
- Jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego,
- Jednostki Samorządu Terytorialnego,
- Organizatorzy i operatorzy publicznego transportu zbiorowego,
- Partnerstwa Publiczno-Prywatne,
- Podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego,
- Zarządcy dróg publicznych
z terenu miasta Konin, powiatu konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego.
Typ projektu objęty wsparciem:
W ramach naboru wsparciem zostaną objęte projekty dotyczące wsparcia rozwoju infrastruktury dla indywidualnego ruchu nieemisyjnego, w tym:
- budowa i rozbudowa dróg rowerowych oraz ciągów pieszo-rowerowych, w tym na potrzeby budowy systemu tras rowerowych,
- inne działania infrastrukturalne uwzględniające obiekty przeznaczone dla ruchu niezmotoryzowanych uczestników ruchu, w tym system roweru miejskiego z infrastrukturą rowerową (na przykład stojaki, wiaty rowerowe, stacje samoobsługowej naprawy rowerów, śluzy rowerowe, kładki rowerowe i pieszo-rowerowe zlokalizowane w ciągach ścieżek rowerowych, oświetlenie (jako element projektu)).
Uzupełniającymi elementami w limicie do wysokości 15% kosztów kwalifikowalnych projektu mogą być:
- działania wzmacniające adaptacyjność do zmian klimatu oraz sprzyjające neutralności klimatycznej w zakresie rozwoju zielono-niebieskiej infrastruktury, efektywności energetycznej czy wykorzystania energii z odnawialnych źródeł,
- działania informacyjne i promocyjne kształtujące świadomość ekologiczną dotyczące transportu publicznego, rowerowego i pieszego, a także sprawiedliwej transformacji (działania nieobligatoryjne).
Finansowanie:
W ramach wsparcia Beneficjenci uzyskają możliwość dofinansowania swoich projektów z maksymalnym poziomem 80% wydatków kwalifikowalnych.
Dla zadań obejmujących instalacje OZE wsparcie będzie udzielane zgodnie z Rozporządzeniem OZE lub w ramach pomocy de minimis. Maksymalny poziom dofinansowania, w przypadku działań w zakresie wykorzystywania OZE wynosi:
- w ramach pomocy de minimis maksymalnie 80% wydatków kwalifikowalnych, zgodnie z Rozporządzeniem de minimis, lub
- w ramach pomocy publicznej maksymalnie 45% wydatków kwalifikowalnych zgodnie z Rozporządzeniem OZE. Intensywność pomocy można zwiększyć o 20 punktów procentowych w przypadku pomocy na rzecz małych przedsiębiorstw i o 10 punktów procentowych w przypadku pomocy na rzecz średnich przedsiębiorstw.
Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych w projekcie to 1 000 000 PLN.
Ocena wniosków została zakończona.
Dokumenty niezbędne do podpisania umowy o dofinansowanie projektu
Lista projektów ocenionych pozytywnie strategicznie w naborze numer FEWP.10.05-IZ.00-002/24
Lista projektów ocenionych pozytywnie merytorycznie w naborze numer FEWP.10.05-IZ.00-002/24
Lista projektów ocenionych pozytywnie formalnie w naborze numer FEWP.10.05-IZ.00-002/24
Wnioski na nabór FEWP.10.03-IZ.00-002/24 na wsparcie rozwoju instytucji otoczenia biznesu można było składać w terminie: 2 kwietnia 2024 – 19 lipca 2024.
2 kwietnia br. ruszył nabór wniosków o dofinansowanie na Działanie 10.3 Budowa ekosystemu instytucji otoczenia biznesu oraz wsparcie publicznej infrastruktury B+R i cyfryzacji administracji publicznej. O dofinansowanie w ramach naboru mogą ubiegać się instytucje otoczenia biznesu (IOB) realizujące projekty na terenie Wielkopolski Wschodniej (t.j.: miasto Konin, powiat koniński, kolski, słupecki i turecki).
Typ projektu objęty wsparciem:
W ramach naboru wsparciem zostaną objęte projekty polegające na rozwoju potencjału i poprawie jakości usług oraz infrastruktury instytucji otoczenia biznesu na rzecz tworzenia i rozwoju ekosystemu start-up’owego, między innymi w postaci hubów technologicznych i inkubatorów przedsiębiorczości, biur typu „co-working space” czy biur „wirtualnych”, w tym:
- budowa/rozbudowa/przebudowa infrastruktury pod wyżej wymienioną działalność gospodarczą, wraz z infrastrukturą towarzyszącą,
- zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania wspieranej infrastruktury.
Uzupełniającymi elementami projektu mogą być:
- współpraca zagraniczna IOB na potrzeby realizowanego projektu,
- rozwój niezbędnych kompetencji kadr (pracowników i kadry zarządzającej) podmiotów ekosystemu start-up’owego,
- opracowanie standardów nowych lub ulepszonych usług obejmujące testowanie usług dla przedsiębiorców w początkowej fazie rozwoju.
Finansowanie:
W ramach wsparcia Beneficjenci uzyskają możliwość dofinansowania swoich projektów:
- dla wydatków objętych pomocą na infrastrukturę lokalną i pomocą de minimis w wysokości maksymalnie 70% wydatków kwalifikowalnych,
- dla wydatków objętych pomocą udzielaną zgodnie z Rozporządzeniem OZE w wysokości maksymalnie 65% kosztów kwalifikowalnych w zależności od statusu MŚP Wnioskodawcy.
Ocena wniosków została zakończona.
Lista projektów ocenionych pozytywnie strategicznie w naborze numer FEWP.10.03-IZ.00-002/24
Lista projektów ocenionych pozytywnie merytorycznie w naborze numer FEWP.10.03-IZ.00-002/24
Lista projektów ocenionych pozytywnie formalnie w naborze numer FEWP.10.03-IZ.00-002/24
Wnioski na nabór FEWP.10.01-IZ.00-002/24 na wsparcie usług społecznych (deinstytucjonalizacji) będzie można było składać w terminie: 22 marca 2024 – 19 kwietnia 2024.
8 marca br. ogłoszono nabór wniosków o dofinansowanie na Działanie 10.1 Rynek pracy, kształcenie i aktywne społeczeństwo wspierające transformację gospodarki. O dofinansowanie w ramach naboru mogą ubiegać się:
– jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne, jednostki zależne od jednostek samorządu terytorialnego posiadające osobowość prawną;
– instytucje rynku pracy;
– państwowe jednostki budżetowe;
– podmioty ekonomii społecznej;
– organizacje pozarządowe;
– osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunkach Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancji wolności sumienia i wyznania, uprawnionych do prowadzenia działalności pożytku publicznego zgodnie z ustawą;
– podmioty wykonujące działalność leczniczą;
– uczelnie lub podmioty posiadające osobowość prawną, dla których organem założycielskim jest uczelnia,
z terenu miasta Konin, powiatu konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego.
Typ projektu objęty wsparciem:
W ramach naboru wsparciem zostaną objęte:
a) projekty poprawiające dostęp do lepszej jakości usług społecznych, w tym:
– zwiększanie oferty usług opiekuńczych dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu oraz usług asystenckich świadczonych w lokalnej społeczności,
– szkolenia z zakresu zakładania miejsc opieki i świadczenia usług społecznych oraz wsparcie kadry i opiekunów faktycznych (nieformalnych), zwiększenie zasobów ludzkich do świadczenia usług oraz działania na rzecz zwiększenia atrakcyjności zawodów opieki długoterminowej,
– programy wczesnego usamodzielniania mieszkańców placówek, m.in. treningi i warsztaty samodzielności prowadzone w placówkach, przygotowywanie programów usamodzielniania, zapewniania wsparcia
asystentów/opiekunów usamodzielniania,
– rozwój dostępu do wysokiej jakości usług specjalistycznych dla osób doświadczających różnego rodzaju problemów (np. utraty pracy) oraz ich otoczenia;
b) projekty z zakresu rozwoju mieszkalnictwa wspomaganego i treningowego,
c) rozwój Centrów Usług Społecznych.
Maksymalny poziom wsparcia wynosi 90% kosztów kwalifikowalnych.
Wartość kosztów kwalifikowalnych projektu musi przekraczać: 200 000 EUR (tj. 859 300 PLN wg. opublikowanego kursu).
Ocena wniosków została zakończona.
Lista projektów ocenionych pozytywnie strategicznie w naborze numer FEWP.10.01-IZ.00-002/24
Lista projektów ocenionych pozytywnie merytorycznie w naborze numer FEWP.10.01-IZ.00-002/24
Lista projektów ocenionych pozytywnie formalnie w naborze numer FEWP.10.01-IZ.00-002/24
Wnioski na nabór FEWP.10.04-IZ.00-001/24 na wsparcie odbudowy oraz zwiększania zasobów wodnych można było składać w terminie: 4 marca 2024 – 10 maja 2024.
4 marca br. ruszył nabór wniosków o dofinansowanie na Działanie 10.4 Zregenerowane środowisko przyrodnicze. O dofinansowanie w ramach naboru mogą ubiegać się:
- Jednostki Samorządu Terytorialnego,
- Jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego,
- Podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego,
- Kościoły i związki wyznaniowe,
- Niepubliczne instytucje kultury i sportu,
- Niepubliczne podmioty integracji i pomocy społecznej,
- Organizacje pozarządowe
z terenu miasta Konin, powiatu konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego.
Typ projektu objęty wsparciem:
W ramach naboru wsparciem zostaną objęte projekty dotyczące wsparcia odbudowy oraz zwiększania zasobów wodnych na obszarach Wielkopolski Wschodniej zdegradowanych pod względem hydrologicznym (w tym poprzez tworzenie zbiorników wodnych w wyrobiskach pokopalnianych) poprzez między innymi:
- projekty z zakresu mikro- oraz małej retencji;
- rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury, likwidacja powierzchni nieprzepuszczalnych, rozwój systemów zagospodarowania wodami opadowymi, ochrona istniejących parków i skwerów oraz zadrzewień przyulicznych, rozbudowa kanalizacji deszczowej (jeśli rozbudowa wynika z planów adaptacji miast do zmiany klimatu, tam gdzie one są wymagane, lub są uzasadnione zagrożeniem powodziowym, przy czym muszą być one powiązane z inwestycjami w zieloną i niebieską infrastrukturę).
Uzupełniające elementy w limicie do wysokości 20% kosztów kwalifikowalnych projektu mogą stanowić:
- działania sprzyjające neutralności klimatycznej, w tym w zakresie efektywności energetycznej i wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych,
- działania zwiększających wiedzę mieszkańców w zakresie sprawiedliwej i zielonej transformacji, w tym w zakresie koncepcji śladu środowiskowego,
- infrastruktura towarzysząca niezwiązana bezpośrednio z celem działania 10.04 niezbędna do prawidłowej realizacji projektu (np. mała architektura).
Finansowanie:
W ramach wsparcia przewiduje się realizację projektów w dwóch wariantach:
- bez pomocy publicznej – w zakresie projektów, w których nie występują przesłanki występowania pomocy publicznej, a także w ramach których Wnioskodawca/Beneficjent nie prowadzi jakiejkolwiek działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów prawa.
Maksymalny poziom dofinansowania projektu: 80% wydatków kwalifikowalnych. Na kwotę wsparcia składają się środki z:i. FST – do 70% kosztów kwalifikowalnych,
ii. Budżet Państwa – do 10% kosztów kwalifikowalnych. - objęte pomocą publiczną – w zakresie projektów, w których może, bądź zakłada się występowanie elementów komercyjnych, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wsparcie udzielane będzie w ramach pomocy na infrastrukturę lokalną.
Maksymalny poziom dofinansowania projektu: 70% wydatków kwalifikowalnych.
Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu: 500 000 PLN.
Ocena wniosków została zakończona.
Dokumenty niezbędne do podpisania umowy o dofinansowanie projektu
Lista projektów ocenionych pozytywnie strategicznie w naborze numer FEWP.10.04-IZ.00-001/24
Lista projektów ocenionych pozytywnie merytorycznie w naborze numer FEWP.10.04-IZ.00-001/24
Lista projektów ocenionych pozytywnie formalnie w naborze numer FEWP.10.04-IZ.00-001/24
Wnioski na nabór FEWP.10.03-IZ.00-001/24 na wsparcie rozwoju elektronicznych usług publicznych można było składać w terminie: 5 luty 2024 – 29 marca 2024.
5 lutego br. ruszył nabór wniosków o dofinansowanie na Działanie 10.3 Budowa ekosystemu instytucji otoczenia biznesu oraz wsparcie publicznej infrastruktury B+R i cyfryzacji administracji publicznej. O dofinansowanie w ramach naboru mogą ubiegać się Jednostki Samorządu Terytorialnego z terenu miasta Konin, powiatu konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego.
Typ projektu objęty wsparciem:
W ramach naboru wsparciem zostaną objęte projekty dotyczące wsparcia rozwoju elektronicznych usług publicznych oraz zwiększenia dostępu między innymi przedsiębiorców do tych usług, polegające na:
- tworzeniu systemów i aplikacji przyczyniających się do zwiększenia dostępu między innymi przedsiębiorców do cyfrowych usług publicznych,
- cyfryzacji zasobów publicznych istotnych z punktu widzenia rozwoju przedsiębiorczości, a także zapewnienie powszechnego, otwartego dostępu do nich,
- wsparciu rozwoju i poprawie jakości i dostępności danych przestrzennych.
W ramach wsparcia Beneficjenci uzyskają możliwość dofinansowania swoich projektów z maksymalnym poziomem 80% wydatków kwalifikowalnych.
Nabór został unieważniony ze względu na brak złożonych wniosków.
Wnioski na nabór FEWP.10.06-IZ.00-002/24 na wsparcie rozwoju energetyki rozproszonej można było składać w terminie: 29 stycznia 2024 – 29 marca 2024.
29 stycznia br. ruszył nabór wniosków na wsparcie rozwoju energetyki rozproszonej w ramach Działania 10.6 Przybliżenie Wielkopolski Wschodniej do osiągnięcia neutralności klimatycznej dofinansowany ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.
W ramach naboru o dofinansowanie dla projektów realizowanych na terenie miasta Konin, powiatu konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego mogą ubiegać się:
- Jednostki Samorządu Terytorialnego,
- Podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego,
- Uczelnie,
- Jednostki naukowe,
- Organizacje badawcze,
- Organizacje pozarządowe,
- Kościoły i związki wyznaniowe,
- Klastry,
- Wspólnoty, spółdzielnie mieszkaniowe i TBS,
- Duże przedsiębiorstwa,
- MŚP,
- Niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej,
- Publiczne zakłady opieki zdrowotnej,
- Partnerstwa Publiczno-Prywatne.
Typ projektu objęty wsparciem:
W ramach naboru wsparciem zostaną objęte następujące typy projektów:
- Wsparcie rozwoju OZE zgodnie z Dyrektywą (UE) 2018/2001 w zakresie rozwoju energetyki rozproszonej w tym:
- budowa i rozbudowa instalacji służących do wytwarzania energii (elektrycznej, ciepła i chłodu) pochodzącej z OZE wraz z magazynami energii działającymi na potrzeby danego źródła OZE, a także podłączeniem do sieci (w przypadku energii elektrycznej) z wykorzystaniem energii: wiatrowej, słonecznej, geotermalnej, aerotermalnej, hydrotermalnej, biomasy, biogazu, w tym instalacji hybrydowych,
- projekty dotyczące produkcji zielonego wodoru z OZE.
- Elementami uzupełniającymi w projekcie mogą być:
- ograniczanie niestabilności w produkcji energii z OZE poprzez instalacje towarzyszące i równoważące produkcję energii, to jest instalacje/układy hybrydowe zgodne z zapisami ustawy o OZE.Instalacje hybrydowe powinny integrować wytwarzanie i przesył energii elektrycznej, ciepła i chłodu, w których w procesie wytwarzania energii wykorzystuje się 2 (lub więcej) źródła energii, a także magazyny energii,
- elementy usprawniające proces bilansowania energii w zakresie wykorzystywania elektromobilności, szczególnie samochodów elektrycznych, pełniących rolę mobilnych magazynów energii, tzw. „Vehicle to Grid” lub „Vehicle to Home”, oraz dotyczących w pełni autonomicznych stacji ładowania zasilanych energią z OZE,
- działania edukacyjne i informacyjno-promocyjne zwiększające wiedzę mieszkańców i/lub działania w zakresie doradztwa energetycznego dla mieszkańców, komplementarne do systemu ekodoradców w WFOŚiGW i projektu LIFE AFTER COAL.
Finansowanie:
- Wsparcie na część inwestycyjną projektu udzielane będzie w ramach pomocy publicznej zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 11 grudnia 2022 r. w sprawie udzielania pomocy inwestycyjnej na propagowanie energii ze źródeł odnawialnych, propagowanie wodoru odnawialnego i wysokosprawnej kogeneracji w ramach regionalnych programów na lata 2021-2027.
- Pomoc na dokumentację techniczną/projektową oraz działania edukacyjne/ informacyjno-promocyjne będące elementem uzupełniającym projektu udzielana będzie w ramach pomocy de minimis. Poziom wsparcia wyżej wymienionych kosztów powinien być dostosowany do wysokości wsparcia dotyczącej jej części inwestycyjnej projektu.
- Dla projektów objętych schematem pomocy publicznej intensywność pomocy nie może przekraczać:
- 45% kosztów kwalifikowalnych w przypadku inwestycji w produkcję odnawialnych źródeł energii, w tym pomp ciepła zgodnych z załącznikiem VII do Dyrektywy (UE) 2018/2001, wodoru odnawialnego i wysokosprawnej kogeneracji opartej na odnawialnych źródłach energii;
- 30% kosztów kwalifikowalnych w przypadku każdej innej inwestycji.
Intensywność pomocy można zwiększyć o 20 punktów procentowych w przypadku pomocy na rzecz małych przedsiębiorstw i o 10 punktów procentowych w przypadku pomocy na rzecz średnich przedsiębiorstw.
Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu: 1 000 000 PLN.
Ocena wniosków została zakończona.
Dokumenty niezbędne do podpisania umowy o dofinansowanie projektu (FEWP.10.06-IZ.00-002/24)
Lista projektów ocenionych pozytywnie strategicznie w naborze numer FEWP.10.06-IZ.00-002/24
Lista projektów ocenionych pozytywnie merytorycznie w naborze numer FEWP.10.06-IZ.00-002/24
Lista projektów ocenionych pozytywnie formalnie w naborze numer FEWP.10.06-IZ.00-002/24
Wnioski na nabór FEWP.10.06-IZ.00-001/24 dla projektów na wsparcie rozwoju energetyki prosumenckiej można było składać w terminie: 29 stycznia 2024 – 30 kwietnia 2024
29 stycznia br. ruszył nabór wniosków na wsparcie rozwoju energetyki prosumenckiej w ramach Działania 10.6 Przybliżenie Wielkopolski Wschodniej do osiągnięcia neutralności klimatycznej dofinansowany ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.
O dofinansowanie w ramach naboru mogą ubiegać się:
- Jednostki Samorządu Terytorialnego,
- Partnerstwa publiczno-prywatne.
Projekty muszą być realizowane na terenie Wielkopolski Wschodniej (miasto Konin oraz powiaty: koniński, kolski, słupecki i turecki).
Typ projektu objęty wsparciem:
- W ramach naboru wsparciem zostaną objęte następujące typy projektów:Wsparcie rozwoju OZE zgodnie z dyrektywą (UE) 2018/2001 w zakresie rozwoju energetyki obywatelskiej (prosumenckiej) – wspierane będą inwestycje związane z generowaniem energii (wraz z magazynami energii działającymi na potrzeby danego źródła OZE) w systemie prosumenckim, poprzez rozwój mikroinstalacji.
- Możliwe jest uwzględnienie przez JST w ramach projektu parasolowego uzupełniająco również rozwoju OZE na potrzeby budynków użyteczności publicznej (do 30% kosztów kwalifikowalnych w projekcie).
- Elementem uzupełniającym w projekcie mogą być działania edukacyjne i informacyjno-promocyjne zwiększające wiedzę mieszkańców i/lub działania w zakresie doradztwa energetycznego dla mieszkańców, komplementarne do systemu ekodoradców w WFOŚiGW i projektu LIFE AFTER COAL.
Maksymalny poziom dofinansowania projektów wynosi 70% wydatków kwalifikowalnych.
Przewiduje się realizację projektów w następującym wariancie wsparcia:
a) bez pomocy publicznej:
- w zakresie projektów dotyczących rozwoju OZE na budynkach mieszkalnych z przeznaczeniem na potrzeby bytowe ich mieszkańców to jest odbiorców końcowych
- w zakresie uzupełniających działań edukacyjnych i informacyjno-promocyjnych zwiększających wiedzę mieszkańców i/lub działań w zakresie doradztwa energetycznego dla mieszkańców,
b) objęte pomocą de minimis – w zakresie projektów dotyczących rozwoju OZE na budynkach użyteczności publicznej, których właścicielami są JST.
Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu: 1 000 000 PLN.
Wnioski na nabór FEWP.10.01-IZ.00-001/24 dla projektów na wsparcie edukacji przedszkolnej można było składać w terminie: 26 stycznia 2024 – 08 marca 2024.
26 stycznia ruszy nabór wniosków o dofinansowanie na Działanie 10.1 Rynek pracy, kształcenie i aktywne społeczeństwo wspierające transformację gospodarki. W ramach naboru o dofinansowanie dla projektów realizowanych na terenie miasta Konin, powiatu konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego mogą ubiegać się:
a. administracja publiczna
b. instytucje nauki i edukacji
c. organizacje społeczne i związki wyznaniowe
d. partnerzy społeczni
e. przedsiębiorstwa
f. przedsiębiorstwa realizujące cele publiczne
Typ projektu objęty wsparciem:
W ramach naboru można realizować projekty obejmujące wsparcie edukacji przedszkolnej, w szczególności na obszarach, które w największym stopniu dotknięte zostaną transformacją energetyczną, w tym:
- wsparcie w tworzeniu i funkcjonowaniu nowych miejsc wychowania przedszkolnego w istniejących lub nowo utworzonych ośrodkach wychowania przedszkolnego,
- dostosowanie istniejących miejsc wychowania przedszkolnego do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami lub realizacja dodatkowej oferty edukacyjnej i specjalistycznej umożliwiającej dziecku
z niepełnosprawnością udział w wychowaniu przedszkolnym, - rozszerzanie oferty ośrodków wychowania przedszkolnego poprzez m.in. organizację i prowadzenie dodatkowych zajęć zwiększających szanse edukacyjne dzieci w celu wyrównywania stwierdzonych deficytów, kształtowanie i rozwijanie u dzieci kompetencji kluczowych,
- doskonalenie umiejętności, kompetencji lub kwalifikacji kadr niezbędnych do pracy z dziećmi,
- zwiększenie dostępu do specjalistów w zakresie wczesnej diagnozy (w tym psychologicznej, pedagogicznej, logopedycznej, zaburzeń integracji sensorycznej).
W ramach wsparcia Beneficjenci uzyskają możliwość dofinansowania swoich projektów z maksymalnym poziomem 90% wydatków kwalifikowalnych.
Ocena wniosków została zakończona.
Lista projektów ocenionych pozytywnie strategicznie w naborze numer FEWP.10.01-IZ.00-001/24
Lista projektów ocenionych pozytywnie merytorycznie w naborze numer FEWP.10.01-IZ.00-001/24
Lista projektów ocenionych pozytywnie formalnie w naborze numer FEWP.10.01-IZ.00-001/24
Wnioski na nabór FEWP.10.01-IZ.00-006/23 dla projektów na inwestycje w zakresie kształcenia zawodowego i doradztwa zawodowego można było składać w terminie: 15 grudnia 2023 – 12 stycznia 2024.
15 grudnia ruszył nabór wniosków o dofinansowanie na Działanie 10.1 Rynek pracy, kształcenie i aktywne społeczeństwo wspierające transformację gospodarki. W ramach naboru o dofinansowanie dla projektów realizowanych na terenie miasta Konin, powiatu konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego mogą ubiegać się:
- administracja publiczna
- instytucje nauki i edukacji
- organizacje społeczne i związki wyznaniowe
- przedsiębiorstwa
- służby publiczne.
Typ projektu objęty wsparciem:
W ramach naboru wsparciem ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji zostaną objęte projekty wspierające transformację gospodarki poprzez kształcenie zawodowe i doradztwo edukacyjno-zawodowe.
Przykładowe rodzaje przedsięwzięć, możliwe do realizacji:
– w ramach wsparcia kształcenia zawodowego, poprzez:
- podnoszenie kompetencji/kwalifikacji zawodowych uczniów w szczególności poprzez realizację wysokiej jakości staży czy dodatkowych zajęć specjalistycznych, np. w laboratoriach,
- wyposażenie/doposażenie pracowni lub warsztatów szkolnych w nowoczesny sprzęt i materiały dydaktyczne, w tym TIK,
- wsparcie kompetencji cyfrowych, w tym cyfryzacji danej placówki, kształtowanie i rozwijanie u uczniów kompetencji kluczowych oraz umiejętności uniwersalnych niezbędnych na rynku pracy, w tym np. szkolenia/zajęcia przyczyniające się do zwiększenia wiedzy na temat Europejskiego Zielonego Ładu,
- wsparcie rozwijania kompetencji, umiejętności, uzdolnień, zainteresowań uczniów poza edukacją formalną,
- modernizacja oferty kształcenia zawodowego i dostosowanie jej do potrzeb regionalnego rynku pracy, w szczególności poprzez współpracę z przedsiębiorcami włączającą ich w proces kształcenia zawodowego i egzaminowania,
- podnoszenie umiejętności, kompetencji lub kwalifikacji kadry kształcenia zawodowego, w tym poprzez staże, praktyki, szkolenia branżowe,
- wsparcie szkół lub placówek systemu oświaty prowadzących kształcenie zawodowe w zakresie realizacji programów kształcenia zawodowego w powiązaniu z otoczeniem społeczno-gospodarczym,
- wsparcie w postaci działań integracyjnych w szkołach, w których są uczniowie z doświadczeniem migracji, skierowane dla wszystkich uczniów w tym m.in. zajęcia sportowe, poznawanie kultur, integracyjne wyjazdy edukacyjne,
- rozwój ukierunkowanych branżowo Centrów Kształcenia Zawodowego i Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego lub innych zespołów realizujących zadania ww. centrów, we współpracy z pracodawcami,
– w ramach doradztwa edukacyjno-zawodowego, poprzez:
- poradnictwo edukacyjne i doradztwo zawodowe realizowane w szkołach, preorientację zawodową i funkcjonowanie na rynku pracy.
W ramach wsparcia Beneficjenci uzyskają możliwość dofinansowania swoich projektów z maksymalnym poziomem 90% wydatków kwalifikowalnych.
Wnioski na nabór FEWP.10.07-IZ.00-001/23 dla projektów na inwestycje w zakresie infrastruktury kształcenia zawodowego można było składać w terminie: 30 października 2023 – 19 stycznia 2024.
30 października ruszył nabór wniosków o dofinansowanie na Działanie 10.7 Infrastruktura na rzecz aktywnego społeczeństwa, edukacyjna oraz rewitalizacja wspierające transformację gospodarki. W ramach naboru o dofinansowanie dla projektów realizowanych na terenie miasta Konin, powiatu konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego mogą ubiegać się:
- jednostki organizacyjne działające w imieniu jednostek samorządu terytorialnego,
- jednostki samorządu terytorialnego,
- kościoły i związki wyznaniowe,
- organizacje pozarządowe,
- ośrodki kształcenia dorosłych,
- szkoły i inne placówki systemu oświaty.
Typ projektu objęty wsparciem:
W ramach naboru wsparciem ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji zostaną objęte inwestycje typu:
- infrastruktura kształcenia zawodowego młodzieży,
- infrastruktura kształcenia zawodowego osób dorosłych,
- Rozbudowa, przebudowa, nadbudowa,
remont, adaptacja istniejącej infrastruktury branżowych Centrów Kształcenia Zawodowego oraz Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego lub innych podmiotów realizujących zadania zbieżne z CKZ oraz CKZiU, wraz z niezbędnym wyposażeniem, w tym w nowoczesny sprzęt czy w pomoce dydaktyczne i narzędzia TIK.
W ramach wsparcia Beneficjenci uzyskają możliwość dofinansowania swoich projektów z maksymalnym poziomem 85% wydatków kwalifikowalnych, z minimalną wartością kosztów kwalifikowalnych na poziomie 1 000 000 zł.
Ocena wniosków została zakończona.
Lista projektów ocenionych pozytywnie strategicznie w naborze numer FEWP.10.06-IZ.00-001/23
Lista projektów ocenionych pozytywnie merytorycznie w naborze numer FEWP.10.06-IZ.00-001/23
Lista projektów ocenionych pozytywnie formalnie w naborze numer FEWP.10.06-IZ.00-001/23
Wnioski na nabór FEWP.10.6-IZ.00-001/23 dla projektów na inwestycje w zakresie kompleksowej (głębokiej) modernizacji energetycznej budynków sektora publicznego, w tym budynków użyteczności publicznej oraz zamieszkania zbiorowego można było składać w terminie: 7 sierpnia 2023 – 31 października 2023.
7 sierpnia ruszył nabór Wniosków o dofinansowanie na Działanie 10.6 Przybliżenie Wielkopolski Wschodniej do osiągnięcia neutralności klimatycznej. W ramach naboru o dofinansowanie dla projektów realizowanych na terenie miasta Konin, powiatu konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego mogą ubiegać się administracja publiczna, partnerstwa, instytucje nauki i edukacji.
Typ projektu objęty wsparciem:
W ramach naboru wsparciem ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji zostaną objęte Inwestycje w zakresie kompleksowej (głębokiej) modernizacji energetycznej budynków sektora publicznego, w tym budynków użyteczności publicznej oraz zamieszkania zbiorowego w zakresie m.in.:
a) ocieplenia obiektu, wymiany okien, drzwi zewnętrznych,
b) przebudowy/modernizacji systemów grzewczych, w tym CO (wraz z wymianą źródła ciepła na OZE, podłączeniem do niego, czy podłączeniem do sieci ciepłowniczej),
c) instalacji/przebudowy systemów wentylacji i klimatyzacji,
d) instalacji/przebudowy systemów chłodzących,
e) instalacji OZE w modernizowanych energetycznie budynkach (wyłącznie na potrzeby użytkowe budynku – moc instalacji OZE powinna odpowiadać zapotrzebowaniu na energię elektryczną/cieplną budynku),
f) wymiany oświetlenia na energooszczędne,
g) zastosowania inteligentnych systemów zarządzania energią w oparciu między innymi o technologie TIK,
h) modernizacji instalacji wewnętrznego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
i) przeprowadzenia audytów energetycznych (jako elementu projektu inwestycyjnego).
W ramach wsparcia Beneficjenci uzyskają możliwość dofinansowania swoich projektów z maksymalnym poziomem 80% wydatków kwalifikowalnych, z minimalną wartością kosztów kwalifikowalnych na poziomie 1 000 000 zł.
Ocena wniosków została zakończona.
Dokumenty niezbędne do podpisania umowy o dofinansowanie projektu (FEWP.10.06-IZ.00-001/23)
Lista projektów ocenionych pozytywnie strategiczna w naborze numer FEWP.10.06-IZ.00-001/23
Lista projektów ocenionych pozytywnie merytorycznie w naborze numer FEWP.10.06-IZ.00-001/23
Lista projektów ocenionych pozytywnie formalnie w naborze numer FEWP.10.06-IZ.00-001/23
Wnioski na następujące nabory można było składać w terminie: 1 czerwca 2023 – 31 sierpnia 2023:
- FEWP.10.02-IZ.00-001/23 – Nabór dla projektów realizowanych przez MŚP o wartości do 200 000 EUR (w ramach pomocy de minimis),
- FEWP.10.02-IZ.00-002/23 – Nabór dla projektów realizowanych przez MŚP w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej.
1 czerwca 2023r. ruszyły dwa nabory Wniosków o dofinansowanie na Działanie 10.2 Wsparcie inwestycji w MŚP i dużych przedsiębiorstwach. W ich ramach podmioty sektora MŚP realizujące projekty na obszarze miasta Konina, powiatu konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego mogą uzyskać wsparcie ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w zakresie dostosowywania do zmieniających się warunków rynkowych i technologicznych oraz tworzenia nowych miejsc pracy, cyfryzacji i internacjonalizacji, polegające na:
a) inwestycjach produkcyjnych w MŚP w środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne przedsiębiorstw w celu produkcji towarów i usług, przyczyniając się w ten sposób do akumulacji brutto i zatrudnienia, w tym poprzez:
– wdrażanie nowych lub ulepszonych rozwiązań produktowych, procesowych, organizacyjnych lub marketingowych; inwestycji niezbędnych do zmiany profilu działalności, w tym wprowadzenia nowych, przyjaznych dla klimatu produktów, usług i procesów,
– wdrażanie nowoczesnych modeli biznesowych opartych na automatyzacji i robotyzacji,
– promocję zagraniczną jako element projektu;
b) wdrożeniu nowoczesnych rozwiązań cyfrowych w procesach biznesowych przedsiębiorstw, w tym:
– zakup usług programistycznych lub/i zakup i wdrożenie gotowego oprogramowania (w tym w formie licencji) w celu wprowadzenia rozwiązania cyfryzacyjnego,
– zakup środków trwałych, w tym urządzeń, sprzętu komputerowego lub związanego z przesyłem danych czy ich magazynowaniem;
c) rozwoju infrastruktury zrównoważonej turystyki, wykorzystującej endogeniczne potencjały danego obszaru do rozwoju gospodarczego, mającej charakter prozatrudnieniowy, w tym przyczyniającej się do przejścia na neutralną dla klimatu GOZ;
d) promocji zagranicznej (jako element projektu w przypadku inwestycji produkcyjnych mających na celu internacjonalizację działalności przedsiębiorstwa).
Przedsiębiorcy uzyskają możliwość dofinansowania swoich projektów w ramach dwóch ścieżek wsparcia:
- ŚCIEŻKA 1 (dot. naboru FEWP.10.02-IZ.00-001/23) – pomoc de minimis (bez możliwości wsparcia robót budowlanych) z maksymalnym poziomem dofinansowania projektu 70% wydatków kwalifikowalnych, z minimalną wartością kosztów kwalifikowalnych na poziomie 250 tys. zł oraz maksymalną wartością projektu 200 tys. euro,
- ŚCIEŻKA 2 (dot. naboru FEWP.10.02-IZ.00-002/23) – regionalna pomoc inwestycyjna (z możliwością wsparcia robót budowlanych) z maksymalnym poziomem dofinansowania projektu 45% (dla mikro i małych przedsiębiorstw) oraz 35% (dla średnich przedsiębiorstw) wydatków kwalifikowalnych, z minimalną wartością kosztów kwalifikowalnych na poziomie 250 tys. zł oraz maksymalną wartością dofinansowania 8 mln zł.
Ocena wniosków została zakończona.
Dokumenty niezbędne do podpisania umowy o dofinansowanie projektu (FEWP.10.02-IZ.00-002/23)
Dokumenty niezbędne do podpisania umowy o dofinansowanie projektu (FEWP.10.02-IZ.00-001/23)
Lista projektów ocenionych pozytywnie strategicznie w naborze numer FEWP.10.02-IZ.00-001/23
Lista projektów ocenionych pozytywnie merytorycznie w naborze numer FEWP.10.02-IZ.00-002/23
Lista projektów ocenionych pozytywnie merytorycznie w naborze numer FEWP.10.02-IZ.00-001/23
Lista projektów ocenionych pozytywnie formalnie w naborze numer FEWP.10.02-IZ.00-002/23
Lista projektów ocenionych pozytywnie formalnie w naborze numer FEWP.10.02-IZ.00-001/23
Nabory w trybie niekonkurencyjnym
Działanie 10.03 - Wzmocnienie poziomu innowacyjności poprzez rozwój otoczenia B+R
Nabór nr FEWP.10.03-IZ.00-003/24 dla typu projektów Wzmocnienie poziomu innowacyjności poprzez rozwój otoczenia badawczo-rozwojowego w ramach Działania 10.03 Budowa ekosystemu instytucji otoczenia biznesu oraz wsparcie publicznej infrastruktury B+R i cyfryzacji administracji publicznej.
Nabór dedykowany dla Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN – Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.
Dotyczy projektu „PSNC Energy Lab – wsparcie B+R dla kompleksowej transformacji społeczno-gospodarczej w Wielkopolsce Wschodniej z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych nowych generacji”.
Nabór trwał w terminie 25.10.2024 r. – 12.11.2024 r.
Działanie 10.05 - Niskoemisyjny transport publiczny w subregionie konińskim
Nabór nr FEWP.10.05-IZ.00-001/24 dla typu projektów Zakup zeroemisyjnego taboru autobusowego (1), budowa i rozbudowa infrastruktury do ładowania i tankowania zeroemisyjnych pojazdów komunikacji publicznej (2), budowa, przebudowa, rozbudowa i modernizacja infrastruktury transportu zbiorowego (3), rozwój systemów zarządzania i organizacji ruchu ITS (4), rozwój infrastruktury dla indywidualnego ruchu nieemisyjnego (5) w ramach Działania 10.05 Sprawnie funkcjonujący i zdekarbonizowany transport publiczny.
Nabór dedykowany dla Miasta Konin wraz z partnerami.
Dotyczy projektu „Niskoemisyjny transport publiczny w subregionie konińskim”.
Nabór trwał w terminie 25.03.2024 r. – 30.04.2024 r.
Zgodnie z Uchwałą Nr 543/2024 Zarządu Województwa Wielkopolskiego z dnia 22 sierpnia 2024 r. w ramach przeprowadzonego naboru projekt Miasta Konina wraz z partnerami uzyska wsparcie na maksymalną kwotę dofinansowania (UE i BP) o wartości 164 376 289,36 zł.
Działanie 10.01 - Rozwój szkolnictwa wyższego
Nabór nr FEWP.10.01-IZ.00-005/23 dla typu projektów Rozwój szkolnictwa wyższego w ramach Działania 10.01 Rynek pracy, kształcenie i aktywne społeczeństwo wspierające transformację gospodarki.
Nabór dedykowany dla Akademii Nauk Stosowanych w Koninie.
Dotyczy projektu „Rozwój studiów o profilu praktycznym i form kształcenia ustawicznego dostosowanych do potrzeb Wielkopolski Wschodniej”.
Nabór trwał w terminie 24.11.2023 – 15.12.2023r.
Zgodnie z Uchwałą Nr 8101/2024 Zarządu Województwa Wielkopolskiego z dnia 14 marca 2024 r. w ramach przeprowadzonego naboru projekt Akademii Nauk Stosowanych w Koninie uzyska wsparcie na maksymalną kwotę dofinansowania (UE i BP) o wartości 11 033 100,00 zł.
Działanie 10.01 - Integracja i aktywizacja społeczna
Nabór nr FEWP.10.01-IZ.00-004/23 dla typu projektów Integracja i aktywizacja społeczna w ramach Działania 10.01 Rynek pracy, kształcenie i aktywne społeczeństwo wspierające transformację gospodarki.
Nabór dedykowany dla Samorządu Województwa Wielkopolskiego/Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu.
Dotyczy projektu „Wsparcie zmiany społecznej w Wielkopolsce Wschodniej”.
Nabór trwał w terminie 16.10.2023 – 30.10.2023r.
Zgodnie z Uchwałą Nr 7944/2024 Zarządu Województwa Wielkopolskiego z dnia 15 lutego 2024 r. w ramach przeprowadzonego naboru projekt Samorządu Województwa Wielkopolskiego/Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu uzyska wsparcie na maksymalną kwotę dofinansowania (UE i BP) o wartości 16 999 400,00 zł.
Działanie 10.01 - Aktywizacja zawodowa osób dotkniętych skutkami transformacji
Nabór nr FEWP.10.01-IZ.00-001/23 dla typu projektów Aktywizacja zawodowa osób dotkniętych skutkami transformacji w ramach Działania 10.01 Rynek pracy, kształcenie i aktywne społeczeństwo wspierające transformację gospodarki.
Nabór dedykowany dla Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu z partnerami.
Dotyczy projektu „Podnoszenie i zmiana kwalifikacji oraz aktywizacja zawodowa pracowników Grupy Kapitałowej Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin zorientowana na utworzenie i utrzymanie miejsc pracy”.
Nabór trwał w terminie 12.05.2023 – 30.09.2023r.
Zgodnie z Uchwałą Nr 7494/ /2023 Zarządu Województwa Wielkopolskiego z dnia 23 listopada 2023 r. w ramach przeprowadzonego naboru projekt Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu uzyska wsparcie na maksymalną kwotę dofinansowania (UE i BP) o wartości 257 142 857,13 zł.