Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji wspiera nie tylko Wielkopolskę Wschodnią, ale i wiele innych regionów europejskich odczuwających negatywne skutki odchodzenia od sektora wydobywczego. Jednym z takich regionów jest mieszcząca się w północno-zachodniej części Chorwacji -Istria, której przedstawiciele przyjechali z wizytą studyjną do Wielkopolski Wschodniej.
Podczas pierwszej części wizyty, która odbyła się 19 września br., reprezentanci chorwackiej instytucji AURORA, na czele z Panią Dyrektor Ivaną Dragišić odwiedzili siedzibę Spółki Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie, aby wymienić się doświadczeniami i dobrymi praktykami związanymi z procesem wdrażania Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
Spotkanie rozpoczął Maciej Sytek, Prezes Zarządu Spółki Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie (ARR), który przywitał zaproszonych gości i podkreślił ważne dla regionów górniczych znaczenie wzajemnej wymiany doświadczeń. Na wstępie Jakub Jackowski, Koordynator projektu LIFE, oraz Ivana Dragišić, przedstawicielka chorwackiej delegacji, przedstawili główne informacje na temat swoich regionów oraz z jakich funduszy europejskich można w nich skorzystać.
Następnie Anamaria Škopac Pamić, Kierownik departamentu przygotowania i wdrażania programów i funduszy UE AURORY i Krzysztof Borkowicz, Koordynator Obszaru Instytucji Pośredniczącej ARR nakreślili w jaki sposób oba regiony wdrażają swoje Terytorialne Plany Sprawiedliwej Transformacji, jakie nabory udało się już przeprowadzić i z jakim skutkiem, a jakie organizowane będą w niedalekiej przyszłości. Rozmawiano również na temat szans i zagrożeń jakie niesie ze sobą dalsza implementacja Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
W dalszej części wizyty delegacja z Istrii miała również szansę porozmawiać z przedstawicielami lokalnych instytucji wdrażających projekty strategiczne w subregionie konińskim. Na początek Grzegorz Pawłowski, Prorektor Akademii Nauk Stosowanych (ANS) w Koninie, przedstawił ofertę bezpłatnych studiów oraz kursów oferowanych przez konińską uczelnię dzięki finansowaniu z FST. Następnie pracownicy AURORY oraz ARR udali się do Elektrowni Pątnów, gdzie spotkali się z przedstawicielami Związków Zawodowych działających przy ZEPAK. Tam poznali historię powstania oraz główne założenia projektu pracowniczego „Droga do zatrudnienia po węglu”, który pomoże odnaleźć się na rynku pracy w sytuacji zmieniającej się sytuacji gospodarczej byłym i obecnym pracownikom grupy kapitałowej ZE PAK, zagrożonym utratą pracy ze względu na proces odchodzenia Wielkopolski Wschodniej od węgla.
Na zakończenie delegacja z Chorwacji odwiedziła legendarną Koparkę „Dolores”, która stoi przy niedziałającej już odkrywce Jóźwin IIb i dumnie reprezentuje górniczą spuściznę subregionu konińskiego.
Podczas tej wizyty ARR i AURORA miały szansę poznać inne perspektywy dotyczące procesu transformacji energetycznej, wymienić się swoimi spostrzeżeniami i co najważniejsze nawiązać współpracę otwierającą możliwości na przyszłe rozmowy oraz budowę wspólnych stanowisk w ramach współpracy regionów węglowych. Sprawiedliwa transformacja jest wyzwaniem nie tylko dla samorządów i instytucji lokalnych, ale przede wszystkim dla społeczeństwa i dlatego ważnym jest, aby cały czas szukać nowych, lepszych rozwiązań, które pomogą złagodzić skutki tej przemiany.