24 czerwca br. Maciej Sytek Pełnomocnik Zarządu Województwa Wielkopolskiego ds. Restrukturyzacji Wielkopolski Wschodniej i Prezes Zarządu ARR S.A. w Koninie podpisał oświadczenie o przystąpieniu Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie do Powering Past Coal Alliance.

Uroczystość miała miejsce w siedzibie Ambasady Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej i odbyła się w obecności Ambasador Wielkiej Brytanii Anny Clunes i Ambasador Kanady  Leslie Scanlon oraz Prezydenta Miasta Konina.

PPCA to pierwsza na świecie międzynarodowa inicjatywa mająca na celu ochronę klimatu i przyspieszenie rozwoju gospodarczego poprzez szybkie odchodzenie od energetyki węglowej. Obecnie składa się z 36 rządów, 39 samorządów oraz 51 firm i organizacji z całego świata, które zobowiązały się odejść od węgla do 2030 r. w krajach rozwiniętych i do 2050 r. w pozostałych częściach świata. Sojusz został zainicjowany przez Kanadę i Wielką Brytanię w 2017 roku.

Sojusz oferuje wzajemne wsparcie między członkami oraz możliwość dzielenia się najlepszymi praktykami i doświadczeniami w procesie odejścia od węgla. W rezultacie, starania członków sojuszu mogą zapewnić silniejsze poczucie wspólnego działania, które może przyspieszyć przejście od węgla do czystych źródeł energii.

Członkowie PPCA zobowiązują się między innymi do:

  • Zaprzestania budowy nowych elektrowni węglowych w kraju;
  • Zaprzestania międzynarodowego finansowania węgla;
  • Wyznaczenia daty wycofania węgla;
  • Dostosowania polityki do celu Porozumienia Paryskiego polegającego na ograniczeniu globalnego wzrostu temperatury do znacznie poniżej 2°C, starając się ograniczyć go do 1,5°C.

Informacje o przystąpieniu Wielkopolski Wschodniej do inicjatywy PPCA są rozpowszechniane w mediach krajowych o czym możecie Państwo przeczytać klikając w poniższe linki.

https://300gospodarka.pl/news/wielkopolska-wschodnia-jako-pierwsza-w-polsce-dolacza-do-sojuszu-na-rzecz-odejscia-od-wegla

Skip to content