W dniu wczorajszym w Elektrowni Konin odbyło się pierwsze tankowanie polskiego autobusu wodorowego NesoBusu. – To co zapowiadaliśmy jakiś czas temu w zakresie naszych planów wodorowych właśnie się materializuje – mówił Maciej Nietopiel, prezes PAK PCE Polski Autobus Wodorowy.

To kolejne ważne wydarzenie transportowe i gospodarcze w Wielkopolsce Wschodniej. Dzień wcześniej MZK Konin odebrał pierwszy autobus wodorowy w Polsce, natomiast 5 lipca Spółka ZE PAK uruchomiła mobilną stację, w której docelowo będzie tankowany Solaris wydzierżawiony przez Miasto Konin.

W wydarzeniu uczestniczył m.in. Maciej Sytek, Pełnomocnik Zarządu Województwa Wielkopolskiego ds. restrukturyzacji Wielkopolski Wschodniej i Prezes Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie, który przypomniał jak w 2019 roku przedstawiciele z subregionu wybrali się do Brukseli, gdzie zaprezentowali wizję Wielkopolski Wschodniej – Trochę się z nas podśmiewano, że wodór, że Wielkopolska i że to bardzo odległa przyszłość. Jak pokazały ostatnie lata mamy odnawialne źródła energii, największą farmę fotowoltaiczną w Polsce, którą ZE PAK oddał do użytku, 21 kwietnia powstała farma wiatrowa w niedalekim Rychwale, mamy autobus wodorowy w Koninie i mamy też stację ładowania wodorem przy ZE PAKu.

Jak podkreśla Maciej Nietopiel, Konin jest jednym z miast, gdzie wodór będzie paliwem, które będzie napędzało środki komunikacji – To dosyć konsekwentna i racjonalna polityka MZK, ponieważ ten kierunek niskoemisyjnego transportu będzie musiał być obecny we wszystkich miastach w Polsce i w Europie. Zatem ci, którzy zdobędą pierwsze doświadczenia później będą mieli łatwiej. Chcieliśmy pokazać to z czego jesteśmy szczególnie dumni, tj. NesoBusu. To autobus, który został od zera zaprojektowany i zbudowany przez polskich konstruktorów, inżynierów. Autobus, który został od początku zaprojektowany jako autobus wodorowy. Autobus, który zużywa około 8 kilogramów wodoru w cyklu miejskim. Potrafi przejechać na pełnym tankowaniu 450 kilometrów nie emitując żadnych spalin i zabrać na swój pokład do 93 osób. Ma wiele innych multimedialnych udogodnień dla pasażerów, bo to jest autobus, który został stworzony z myślą o nich – mówił.

Po zatankowaniu autobusu wodorowego uczestnicy spotkania przejechali nim po terenie Elektrowni Konin.

Źródło zdjęcia: Przegląd Koniński

Skip to content