Okrągły stół PPCA Europe odbył się 30 czerwca 2021r. podczas Londyńskiego Tygodnia Działań na rzecz Klimatu (LCAW) w ramach przygotowań do szczytu klimatycznego ONZ COP26 . Celem tego wirtualnego panelu było prowadzenie dialogu na temat wycofywania węgla w kluczowych krajach Europy Środkowo-Wschodniej (w tym na Bałkanach Zachodnich), które są w trakcie ustalania lub jeszcze nie wyznaczyły terminów wycofywania węgla.

Podczas wydarzenia organizowanego przez PPCA ogłoszono dwunastu nowych członków i partnerów sojuszu, którzy będą współpracować z innymi członkami PPCA, aby zapewnić, że podczas COP26 w Glasgow kraje zobowiążą się do zakończenia wytwarzania energii z węgla. Nowymi członkami zostali:

  • rządy europejskie: Hiszpania, Chorwacja, Czarnogóra, Macedonia Północna i Albania,
  • region polski Wielkopolska Wschodnia i zakład ZE PAK;
  • Firmy i instytucje finansowe: francuski zarządzający aktywami Amundi; Europejskie Forum Zrównoważonych Inwestycji; Kanadyjska firma Capital Power, firma konsultingowa Mott MacDonald oraz Światowa Rada Biznesu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (WBCSD).

Prezes Maciej Sytek miał okazję wystąpić podczas panelu „Rewitalizacja społeczności energetycznych i możliwości wzrostu gospodarczego” i opowiedzieć o problematyce Wielkopolski Wschodniej.

Całość nagrania można obejrzeć klikając tutaj.

Skip to content