W dniu 24 czerwca br. w Elektrowni Konin oficjalnie i uroczyście otwarto drugi blok biomasowy, który zapewni kolejne 50 megawatów energii elektrycznej. To jedna z najważniejszych zielonych inwestycji w Wielkopolsce. Pierwszy kocioł biomasowy funkcjonuje od 10 lat, dzięki temu dostarczana jest energia cieplna dla mieszkańców Konina.

W uroczystości uczestniczyli m.in. parlamentarzyści oraz samorządowcy, w tym Marszałek Marek Woźniak oraz Jacek Bogusławski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, a także przedstawiciele Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie oraz ARR Transformacja Sp. z o.o. w imieniu Pełnomocnika Zarządu Województwa Wielkopolskiego ds. restrukturyzacji Wielkopolski Wschodniej.

–  To bez wątpienia historyczne wydarzenie, bo dokonująca się na naszych oczach transformacja na pewno odegra w naszym życiu i w dziejach świata kluczową rolę – mówił Marszałek Marek Woźniak i zauważył, że choć wojna na Ukrainie zwolniła w Europie proces odchodzenia od gospodarki opartej na węglu do zielonej energii, jednak ocieplenie klimatu nadal stanowi realne zagrożenie. – Tym większa nasza duma, że to w Wielkopolsce realizuje się konsekwentnie tę strategię. Stanowimy niejako poligon doświadczalny, gdzie trwają procesy przekształcania energetyki w tę zieloną, a które jednocześnie generują, niestety, trudne procesy społeczne. Wiem, że dla tych, którzy są tu zakorzenieni od wielu, wielu dziesięcioleci ta historia ma swój smutny wymiar, ponieważ czas budowania całego potencjału cywilizacyjnego i osobistego często na węglu odchodzi w przeszłość – dodał.

Marszałek wyjaśnił, że przekształcenia zielonej transformacji z wykorzystaniem funduszu Unii Europejskiej rozpoczną się realnie w przyszłym roku.  – Myślę, że do końca roku poznamy już decyzje, które dadzą nam konkretne narzędzia wsparcia przemian społecznych, towarzyszących transformacji – powiedział i podkreślił nieuchronność zachodzących zmian. –  Wszyscy powinni sobie uświadomić, jak one są ważne dla naszego życia i dla jego trwania  w najbliższych dziesięcioleciach – dodał Marek Woźniak.

– Trudno znaleźć w Polsce lepsze miejsce, żeby rozmawiać o transformacji energetycznej niż Elektrownia Konin – zauważył Piotr Woźny, prezes ZE PAK, który przypomniał, że właśnie tutaj w 1959 r. powstała pierwsza w kraju systemowa elektrownia na węgiel brunatny. – Po 63 latach po tym węglu nie ma już ani śladu – nie ma drugiego takiego miejsca na mapie energetycznej Polski, które zaczynałoby od węgla brunatnego, a potem zamieniło go w całości na zieloną energię – elektryczną i cieplną – powiedział.

 Zwrócił też uwagę na fakt, że transformacja energetyczna ZE PAKU spowodowała, że w  Komisji Europejskiej i  Parlamencie Europejskim Wielkopolska Wschodnia jest postrzegana jako region, w którym ludzie potrafią przeprowadzić swój przemysł od gospodarki opartej na węglu do odnawialnych źródeł energii. 

– Dzisiaj udało się nam oddać do użytku drugi kocioł biomasowy w Elektrowni Konin – mamy teraz w sumie 100 MB mocy energetycznej i jest to w 100 proc. OZE – nie używamy już w ogóle węgla brunatnego – powiedział.

 Zmodernizowana instalacja o mocy 50 MWe produkuje energię elektryczną oraz pełni funkcję rezerwowego źródła ciepła dla działającego już obecnie bloku biomasowego, zasilającego w ciepło Konin. Dzięki dostawom zielonego ciepła z tego źródła system ciepłowniczy w Koninie należy do jednego z niewielu efektywnych systemów ciepłowniczych w Polsce. 

Zmodernizowane bloki biomasowe wykorzystane będą również przy produkcji zielonego wodoru z elektrolizerów, które zostaną zainstalowane na terenie Elektrowni Konin. Instalacja ta posłuży do produkcji wodoru przy wykorzystaniu energii pozyskiwanej ze spalania biomasy.

Zdjęcie: www.przegladkoninski.pl

Skip to content