Dziś w konińskim Oskardzie odbyła się Młodzieżowa Gala Przyszłości – uroczyste podsumowanie II edycji konkursu filmowego „Kamera! Akcja! Transformacja! –  Kręcimy lepsze jutro”. Sala widowiskowa wypełniła się laureatami, opiekunami i gośćmi, którzy wspólnie uczestniczyli w finałowej części wydarzenia.

Tegoroczna edycja konkursu, organizowanego przez Agencję Rozwoju Regionalnego w Koninie, przyciągnęła 97 uczniów z 15 szkół ponadpodstawowych, którzy, przygotowując łącznie 24 filmy, zmierzyli się z tematyką transformacji, rynku pracy i nowoczesnych technologii. Uczestnicy pokazali, że „zmiana” to dla nich nie tylko hasło, ale realna szansa na budowanie nowoczesnego regionu.

Zwycięzcy i nagrody

Ostatecznie na podium stanęły zespoły, które w najbardziej dojrzały sposób połączyły wizję przyszłości z filmową pasją. Po otwarciu kopert okazało się, że wszystkie trzy miejsca na podium wywalczyli reprezentanci Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie.

  • I miejsce zdobyły: Julia Borowska, Klaudia Ciszak i Julia Stanisławska (opiekun: Jakub Przerwa) za film „Fala Wschód 2040 – Przyszłość zaczyna się tutaj”. Zwyciężczynie w nagrodę pojadą na czterodniową wizytę do Brukseli, zaopatrzone w dodatkowe nagrody: aparaty natychmiastowe Instax.
  • II miejsce wywalczyły: Maja Kieliszkowska i Maja Markiewicz (pod opieką Agnieszki Marciniak) za dynamiczną produkcję „Transformacja trwa! Przyszłość zawodów dzieje się teraz! Nakręćmy lepsze jutro!”. Nagrodą za drugie miejsce były m.in. iPady.
  • III miejsce przypadło zespołowi w składzie: Zuzanna Kruszyńska, Jagoda Jędrzejaszek, Jagoda Skowrońska i Maria Rutkowska (opiekun: Jakub Przerwa) za film „Klub zawodów”, które zdobyły nowoczesne tablety.

Szczególnym momentem Gali było wręczenie wyróżnienia, które trafiło do uczniów z Branżowej Szkoły Specjalnej I Stopnia w Koninie (Julia Bąk, Alan Mirczewski i Iga Walczak). Ich film „Byłem górnikiem, jestem… kucharzem” wzruszył jurorów swoją autentycznością i ukazaniem ludzkiego wymiaru transformacji.

Nauka, technologia i sztuka

Wydarzenie miało charakter interaktywnego święta nowoczesności. Galę otworzył poruszający występ Konińskiego Teatru Tańca, a we foyer na uczestników czekały stoiska z wirtualną rzeczywistością, robotami humanoidalnymi i konsultacje z doradcami zawodowymi. Emocje sięgnęły zenitu podczas drużynowej rywalizacji w quizach na żywo, gdzie nagrody ufundowali liczni partnerzy lokalni i regionalni.

„Wizje zaprezentowane przez uczniów pokazały, że choć automatyzacja i sztuczna inteligencja przejmą procesy powtarzalne, to zawody przyszłości będą wymagać od nas empatii, krytycznego myślenia oraz zdolności do zarządzania zmianą. Transformacja Wielkopolski Wschodniej, o której tak wiele mówiono podczas gali, to nie tylko nowe elektrownie czy laboratoria. To przede wszystkim nowa mentalność i gotowość na to, by przez całe życie uczyć się czegoś nowego. Jak pokazali młodzi twórcy, przyszły rynek pracy to miejsce, w którym inżynier musi być wizjonerem, a specjalista od energii jądrowej, strażnikiem ekosystemu– podsumowują organizatorzy konkursu.Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom, uczestnikom i ich opiekunom! Wasza kreatywność i zaangażowanie są najlepszym dowodem na to, że przyszłość naszego regionu jest w dobrych rękach” – podkreślił Maciej Sytek, Prezes Agencji Rozwoju Regionalnego SA w Koninie.

Transmisję z wydarzenia można obejrzeć na kanale YouTube „Kręcimy Lepsze Jutro – II edycja”, gdzie dostępne są również nagrodzone filmy konkursowe oraz relacja z całej gali. Wydarzenie dofinansowane przez Unię Europejską z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji