We wtorek w Katowicach zorganizowano Krajowe Forum Transformacji Polskich Regionów Górniczych, w którym uczestniczyli m.in.minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz Waldemar Buda, sekretarz stanu w ministerstwie funduszy i polityki regionalnej i przedstawiciele regionów górniczych w tym Pełnomocnik Zarządu Województwa Wielkopolskiego ds. restrukturyzacji Wielkopolski Wschodniej Maciej Sytek.

Wydarzenie to zostało zorganizowane w kontekście przygotowywanej Umowy Partnerstwa Polski z Unią Europejską na lata 2021-2027, określającej m.in. sposoby realizacji polityk unijnych w Polsce, ze szczególnym naciskiem na Krajowy Plan Sprawiedliwej Transformacji, który będzie określał zarządzanie i pole interwencji Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Celem FST jest finansowanie działań łagodzących społeczne, gospodarcze i środowiskowe skutki transformacji. Całkowita wartość środków FST to 4,4 miliarda euro, z czego ponad 3,8 miliarda euro trafi do sześciu województw: śląskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, małopolskiego, łódzkiego i lubelskiego.

więcej informacji

Czas na sprawiedliwą transformację

Skip to content