W dniach 11-12 października, w Poznań Congress Center na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się wystąpienia debaty i dyskusje w formule okrągłego stołu, w których uczestniczyli międzynarodowi eksperci, przedstawiciele administracji państwowej, samorządów, środowisk naukowych i biznesu.

Local Trends to projekt zainicjowany przez Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Miasta Poznania i Jacka Karnowskiego, prezydenta Miasta Sopotu, we współpracy z partnerami strategicznymi Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Unią Metropolii Polskich, Związkiem Miast Polskich i Związkiem Gmin Wiejskich RP.

Podczas pierwszego dnia Europejskiego Forum Samorządowego odbyły się cztery debaty z udziałem ekspertów:

  1. Zazielenianie odbudowy w miastach
  2. Czy zielona i cyfrowa transformacja zapewni spójność i rozwój regionów?
  3. Nowoczesne usługi publiczne w samorządach przyszłości
  4. Reforma dochodów samorządowych

Wydarzeniem towarzyszącym odbywającego 11 października Europejskiego Forum Samorządowego była ceremonia podpisania Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym zorganizowanym przez Radę Gmin i Regionów Europy oraz Związek Miast Polskich.

Drugi dzień rozpoczął się debatą na temat „Era wodorowa – zielona transformacja miast i regionów” do której zaproszony został Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Konine Maciej Sytek. Paneliści rozmawiali tego dnia między innymi o

  • cyberbezpieczeństwie w gminach;
  • peryferyzacji i depopulacji metrolopolii;
  • formach zatrudniania post-covid w urzędach;
  • neutralności klimatycznej wmiastach;
  • edukacji obywatelskiej;
  • energetyce obywatelskiej;
Skip to content