18 marca 2025 r. w murach konińskiego Domu Kultury Oskard odbyła się inauguracja projektu „Wsparcie zmiany społecznej w Wielkopolsce Wschodniej”, realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu (ROPS). To jeden z projektów strategicznych realizowanych w ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Unijny projekt ma na celu wesprzeć zmiany społeczne w ramach sprawiedliwej transformacji subregionu konińskiego.

Transformacja energetyczna Wielkopolski Wschodniej wymaga głębokich zmian, które będą miały ogromny wpływ na życie mieszkańców. Zmiana ta, związana z przejściem na gospodarkę zeroemisyjną, to nie tylko kwestia ekonomii, gospodarki i środowiska, ale również zmiana stylu życia, więzi społecznych i regionalnej tożsamości. To także ogromne wyzwanie dla samorządów i instytucji publicznych, które będą musiały zapewnić wsparcie mieszkańcom w adaptacji do nowych warunków życia.

Grupa docelowa – kto skorzysta z projektu?

Projekt skierowany jest przede wszystkim do osób dotkniętych skutkami transformacji energetycznej, a więc do mieszkańców miasta Konina i powiatów konińskiego, słupeckiego, kolskiego i tureckiego. Celem realizowanych w ramach projektu działań jest nie tylko wsparcie osób dotkniętych transformacją energetyczną, ale również wzmocnienie instytucji polityki społecznej, samorządów oraz organizacji pozarządowych, które muszą zarządzać zmianą społeczną na terenie ich miejscowości. Projekt ma docelowo zwiększyć dostęp do usług wsparcia oraz wspomóc aktywizację społeczną, aby mieszkańcy mogli lepiej radzić sobie z wyzwaniami związanymi z odchodzeniem subregionu od wydobycia i spalania paliw kopalnych.

Bezpłatne szkolenia, doradztwo i programy rozwojowe

W ramach projektu przewidziano m.in. szkolenia, warsztaty i programy rozwojowe dla kadry instytucji pomocowych oraz przedstawicieli społeczności lokalnej, które pozwolą im lepiej reagować na potrzeby mieszkańców. Wspierane będą obszary z zakresu profilaktyki problemów społecznych np. samotności, uzależnień czy też przeciwdziałania przemocy. Ważnymi przykładami planowanych działań warsztatowo-szkoleniowych będą m.in. szkoła dla rodziców, Kids’ Skills, WenDo – warsztaty asertywności i samoobrony.

Akademia Zmiany Społecznej

W wykształceniu osób zdolnych do zarządzania procesem zmian i prowadzenia projektów wspierających społeczności lokalne pomóc ma Akademia Zmiany Społecznej, do której rekrutacja rozpocznie się już w kwietniu br. Akademia to cykl szkoleń realizowanych od maja do listopada 2025 r., które mają rozwinąć wśród uczestników kompetencje przywódcze oraz umiejętności zarządzania procesem zmiany w środowisku lokalnym.

Nawet pół miliona złotych – granty dla samorządów

Od 2026 roku uruchomione zostaną również granty dla samorządów z terenu Wielkopolski Wschodniej. Dzięki wsparciu w wysokości nawet pół miliona złotych jednostki samorządu terytorialnego będą mogły utworzyć nową usługę społeczną na terenie swojej gminy. Powstaną centra wsparcia, które będą świadczyć różnorodne usługi pomocowe, takie jak interwencje kryzysowe czy pomoc profilaktyczną.

„Chcemy przeszkolić pracowników instytucji pomocy społecznej w przeprowadzeniu tej zmiany społecznej (…) chcemy wesprzeć samorządy terytorialne i oferować im granty, po to żeby mogły (…) realizować lokalne projekty usługowe. Ale chcemy też skupić się na naszych działaniach bezpośrednich, na szkoleniach, wsparciu, psychoprofilaktyce. Na tych elementach, które, jak wynika z badań będą istotne lokalnie, żeby pomóc w przeobrażaniach, które będą miały miejsce” – podsumował projekt Grzegorz Grygiel Dyrektor ROPS w Poznaniu.

Efekty projektu

Do końca grudnia 2028 rok ze wsparcia w ramach projektu skorzysta przynajmniej 500 osób z kadry samorządu, instytucji polityki społecznej czy lokalnych społeczności. Minimum 20 jednostek samorządu terytorialnego otrzyma granty na utworzenie nowej usługi społecznej w środowisku lokalnym. Dzięki temu mieszkańcy Wielkopolski Wschodniej będą lepiej przygotowani na zmiany, a lokalne instytucje zyskają narzędzia do skutecznego zarządzania wyzwaniami związanymi z transformacją energetyczną.

Wartość projektu i finansowanie

Całkowity koszt projektu wynosi prawie 17 mln zł, z czego niemalże 11,9 mln pochodzi z Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski w ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. To duże wsparcie finansowe, które pozwoli na skuteczną realizację działań i zapewni wszechstronną pomoc dla lokalnych społeczności.

Kontakt w sprawie projektu

Osoby zainteresowane szczegółami projektu mogą skontaktować się z pracownikami biura projektu w Koninie pod adresami e-mail: magdalena.pomorska@rops.poznan.pl, igor.antecki@rops.poznan.pl lub telefonicznie pod numerem +48 605 036 038.