Październik obfitował w wiele ciekawych wydarzeń zarówno w kraju jak i w Europie .

W Brukseli odbyły się dwa ważne międzynarodowe wydarzenia z udziałem przedstawicieli ARR S.A. w Koninie – pełniącej w tej perspektywie finansowej rolę Instytucji Pośredniczącej dla środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla regionu Wielkopolski Wschodniej.

W dniach 9-13.10 odbywał się Europejski Tydzień Regionów i Miast, a w dniach 24-25.10 Spotkanie 8-ej Platformy Sprawiedliwej Transformacji.  

Dla Wielkopolski Wschodniej była to kolejna okazja, aby podzielić się z innymi europejskimi regionami własnymi doświadczeniami i jednocześnie czerpać wiedzę z dobrych praktyk zaproszonych z różnych stron Europy gości.  

W 21. Europejskim Tygodniu Regionów i Miast, który w tym roku odbywał się po hasłem „Dobrze prosperujące regiony to silniejsza Europa”, zorganizowano 220 warsztatów, w których udział wzięło łącznie 7000 uczestników i 500 prelegentów.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego, w tym w szczególności region Wielkopolski Wschodniej reprezentował Maciej Sytek – Pełnomocnik Zarządu Województwa Wielkopolskiego ds. restrukturyzacji Wielkopolski Wschodniej i Prezes Zarządu Spółki Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie, który na zaproszenie organizatorów wydarzenia wziął udział jako ekspert w dwóch panelach pt. Neutralność energetyczna do 2040 roku” oraz „Zmian behawioralne na rzecz transformacji energetycznej”. Poza Maciejem Sytkiem w panelach udział wzięli: Petera Lichtenwöhrera z Wiednia, Farzany Gandhi z Nowego Jorku, Rachel Burns z Irlandii Północnej, Cristiana Nistor, przedstawiciela Okręgu Botoşani z Rumunii oraz Kataríny Sisáková reprezentującej Koszyce.

Zaproszenie eksperci dzielili się swoimi doświadczeniem na temat przemian energetycznych w swoich krajach/ regionach oraz roli społeczności w procesie sprawiedliwej transformacji. 

8. Spotkanie Just Transition Platform zgromadziło ponad 1000 specjalistów z zakresu sprawiedliwej transformacji. Hasłem przewodnim Platformy mogłyby być słowa  Elisy Ferreira  Komisarz Unii Europejskiej ds. Spójności i Reform, która powiedziała: „Ludzie i społeczności nie są tylko w centrum sprawiedliwej transformacji, ale są prawdziwą esencją platformy sprawiedliwej transformacji. Jesteśmy tu, aby wysłuchać ich aspiracji i dać im niezbędne narzędzia żeby zamienić te aspiracje w rzeczywistość.

Kluczowym punktem wydarzenia było podpisanie porozumienia przez przedstawicieli regionów górniczych, którzy swoim podpisem wyrazili przekonanie, że regiony węglowe potrzebują wsparcia po 2027 r., aby nie pozostawić nikogo w tyle transformacja energetyczna i gospodarcza to proces wymagający trwałego i konsekwentnego wsparcia finansowego i politycznego w kolejnej perspektywie unijnej i trzeba o to zadbać już dziś.

Porozumienie zostało podpisane przez reprezentantów Irlandii, Hiszpanii, Bułgarii, Finlandii, Niemiec, Grecji, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Czech a także Polski o czym pisaliśmy tutaj.

Konsekwentnie realizujemy podjęte prawie 5 lat temu zobowiązania dot.  przeprowadzenia procesu sprawiedliwej transformacji regionu Wielkopolski Wschodniej. Aby cały czas iść w dobrym kierunku, musimy czerpać z doświadczeń innych regionów i takie właśnie międzynarodowe spotkania odgrywają w tym procesie kluczową rolę. 

Skip to content