„Sprawiedliwa transformacja w czasach kryzysu energetycznego: jak zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne dla każdego” to temat przewodni 7. Konferencji Platformy Sprawiedliwej Transformacji, która odbyła się 25 kwietnia br. w Brukseli.

Podczas panelu dyskusyjnego, którą poprowadziła Paula Pinho z Dyrekcji Generalnej ds. Energii w Komisji Europejskiej, zaproszeni goście dyskutowali o sprawiedliwej transformacji w kontekście kryzysu energetycznego, a także o bezpieczeństwie energetycznym Europejczyków.

Z ramienia Wielkopolski Wschodniej, uznawanego za lidera procesu sprawiedliwej transformacji w Polsce, w panelu dyskusyjnym wystąpił Maciej Sytek – Prezes Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie i jednocześnie Pełnomocnik Zarządu Województwa Wielkopolskiego ds. Restrukturyzacji Wielkopolski Wschodniej.

Zgodnie z przyjętymi założeniami w ramach konferencji m.in.:

  • omówiono krótkoterminowe środki nadzwyczajne podejmowane przez rządy w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w odniesieniu do bieżących wysiłków na rzecz sprawiedliwej transformacji;
  • rozmawiano na temat dylematu „transformacja energetyczna kontra bezpieczeństwo energetyczne” i możliwości w przedmiotowym zakresie;
  • przedstawiono przykłady elektrowni/regionów, które bez względu na aktualne uwarunkowania utrzymują swoje ambitne zobowiązania dotyczące wycofywania węgla.

Fot. Sekretariat Platformy Sprawiedliwej Transformacji

Zapraszamy do zapoznania z wypowiedzią Prezesa Macieja Sytka udzieloną w ramach Platformy Sprawiedliwej Transformacji w Brukseli:

Skip to content